Elektronkový zesilovač 2 x 10(12)W ve dvojčinné A třídě s elektronkami EL 34 bez zpětné vazby

1. Elektronky EL 34 lze zapojit jako triody nebo pentody
– na schématu je obojí zapojení
– trioda má menší výkon, ale teplejší a měkčí zvuk
– pentodové zapojení zvedne výkon na 15W, zvuk je pevnější hlavně v basech, ale přednes vyšších středů a výšek je  brilantnější (já upřednostňuji triodový zvuk) pozor, ale v hlase stále vynikající bez náznaku ostrosti a zrnitosti jako u tranzistorových zesilovačů.

2. Vstupní elektronku ECC83 můžeme nahradit elektronkou ECC85 nebo 6N1P dle schématu (pozor na různá žhavení) – zvukové odlišnosti jsou malé – nechal bych na každém, aby si vybral, který zvuk je dle jeho gusta.

3. Zesilovač lze vylepšit o provedení dual monoblok, kdy pro každý kanál použijeme vlastní síťové trafo  (160VA)stejného provedení
- zvedne se nám částečně anodové napětí na 440V – tím i výkon na 12W
- zesilovač se zvukově zpevní i v triodovém zapojení hlavně na basech – máme dvakrát větší filtrační kapacitu.
- sníží se oteplení síťového trafa.

4. S žádnou z variant tohoto zesilovače nebyl problém s bručením, proto si myslím že použití tlumivky ve zdroji by byl přepych, nanejvýš bych zvýtšil filtraci anody na 2 x 330uF/500.
Stabilizací žhavení ECC83 nic nelze pokazit je to otázka nákladů.

5. Ze zkušenosti s tímto zesilovačem, bych doporučil provést zesilovač jako dual monoblok a případně přidat ještě jeden zesilovací stupeň ovšem z mého hlediska pokud by nebylo potřeba zavádět zpětnou vazbu.

6. U tohoto zapojení mám špatné zkušenosti s výstupním trafem  na EI plechách – nikdy nehrálo tak dobře, jako na toroidu!