Elektronkový zesilovač bez výstupních traf ve dvojčinné AB třídě s pentodami PL 509

1.V případě tohoto zesilovače jde již o náročnější provedení, co se týče zdrojě i vlastního zapojení – upozornil bych na přesné dodržení zapojení dle schématu.

2.Pro méně problémové nastavení zesilovače doporučuji všechny čtyři PL509 vybrat k sobě.

3.Vinutí síťového trafa i tlumivky dimenzujte tak , aby bylo schopno dodat proud 1A bez problémů.

4.Pro dosažení výkonu aspoň 10W to chce aby reproduktory měly impedanci 8Ohm !

5.Nejlépe tento zesilovač hraje s reproduktory Lowther (až 99dB citlivý širokopásmový reproduktor umístěný v hornu bez vyhýbky), kterým stačí výkon 3W, aby hrály špičkově. Navíc jako jediný při citlivosti reproduktorů 99dB nebručí na rozdíl od jiných zesilovačů i renomovaných firem.

Modifikace:

1.Přepojení PL509 do pentod v tomto případě je možné, ale obnáší změny v zapojení, které jsem nezkoušel – jsem zastáncem triodového zvuku, ale muj známý triodové zapojení odzkoušel bez problémů.

2.Lze bez velkých změn v zapojení použít místo výstupních kondenzátorů výstupní transformátor a tak lépe uzpůsobit impedanční poměry zesilovač/reprobedny, ale nelze nějak výrazně dosáhnout většího výkonu.

3.Lze také použít symetrické napájení a tím vyloučit výstupní kondenzátory. Pak můžete říkat že máte lampový zesilovač bez výstupního trafa a dokonce bez výstupního kondenzátoru, ale stejně musíte použít ve zdroji stejné kondenzátory a ještě si koledujete o zničení reproduktorů stejnosměrným napětím. Já jsem nechal mezi zesilovačem a bednama aspoň kondenzátor a ještě na plné napětí!
 
 

Postavil jsem i OTL zesilovač s ruskými triodami 6C33C-B dle A.Ciufolliho a nakonec i jednočinné OTLko taky s 6C33C triodami - nic zatím nehrálo na Lowthery lépe než tento jednočinný OTL zesilovač - fotky jsou ve fotogalerii.