HLAVNÍ STRANA

    NOVINKY

ZESILOVAČE
    Jednočinné
    Dvojčinné
    Hybridní
    Muzikantské
    Tranzistorové
    OTL

OSTATNÍ

    DAC
    Žhavení
    Výstupní trafa
    Vysokonapěť.zdroje
    Záporné předpětí
    Schémata Tesla
    Audio výstavy
    HiFi setkání
    Experimenty
    Předzesilovače
    Převodní trafa
    Můj systém
    Gramodesky na PC
    Reproduktory


PRODÁM

ODKAZY

ELEKTRONKY

KONTAKT

Zeleně poznámky k jednotlivým zesilovačům co bych po čase udělal jinak.

 

 

 

 

 

 

Jednočinné

 

2x10W v jednočinné A tř. s 300B(302B) triodou bez zpětné vazby

- Jde o zesilovač s legendární 300B, přímo žhavenou triodou  – první tuto elektronku vyrobila v USA již v roce 1932 firma Western Electric a vyrábí je dodnes.

- Výborný zvuk zesilovače s 300B triodou je skoro samozřejmostí a v hifistickém světě je velmi známý a oblíbený. Je pravda, že jsem neměl možnost vyzkoušet originál 300B Western Electric ( á 400$/ks s 6W sin. výkonu), ale i 300B firmy JJ Elektronic (Slovensko) hrála velmi dobře (á 90$/ks s 7,5W sin. výkonu) a 300B firmy KR Enterprise byla vynikající (á 200$/ks s 9,5W sin výkonu a výbornou dynamikou).

- Zesilovač s takovou to lampou jsem samozřejmě řešil jako duál monoblok s kvalitním zdrojem (v anodovém napájení tlumivka ve filtraci) a stabilizací všech žhavení. Stabilizací žhavení jsem si pomohl od bručení zesilovače (přímo žhavená trioda je na ně hodně náchylná) a zároveň jsem udělal, pro takto drahou triodu, optimální podmínky, abych co nejlépe využil její životnost (KR Enterprise zaručuje životnost nejméně 10 000 hodin). Stabilizované žhavení zajistí po každém zapnutí zesilovače stejné žhavící napětí a tím stejné emisní poměry v elektronce.

- Zvukově se zesilovač více líbil s výstupním trafem na EI plechách než na toroidu. Už jsem začínal přicházet na to jak udělat velmi kvalitní EI výstupní trafo  :O)

- Nastavení proudu 300B triodou je dobré udělat přesně ! – pohybujeme se v malých výkonech a každý watt v A třídě je dobrý a také tím prodlužujeme životnost drahé elektronky. Nikdy nenastavuji proud tak, aby šedivá anodová deska i za úplné tmy červenala.

- Jistě lze použít na místo toroidních síťových traf trafa na EI plechách - někteří tvrdí, že je to lepší. Dnes to tvrdím s určitostí i já.

- Stávající zapojení lze rozšířit ještě o jednu elektronku na vstupu viz Schéma.