HLAVNÍ STRANA

    NOVINKY

ZESILOVAČE
    Jednočinné
    Dvojčinné
    Hybridní
    Muzikantské
    Tranzistorové
    OTL

OSTATNÍ

    DAC
    Žhavení
    Výstupní trafa
    Vysokonapěť.zdroje
    Záporné předpětí
    Schémata Tesla
    Audio výstavy
    HiFi setkání
    Experimenty
    Předzesilovače
    Převodní trafa
    Můj systém
    Gramodesky na PC
    Reproduktory


PRODÁM

ODKAZY

ELEKTRONKY

KONTAKT

 

 

 

 

 

Hybridní

2x18W v jednočinné A tř. s VV52B triodou buzenou IRF 710 - hybridní provedení bez zpětné vazby

  

Popis zapojení

Komu je 10W s 300B málo je tu VV52B se svými 18W a ještě lepším zvukem.
Zkoušel jsem i celolampové provedení(mě se líbí jeho zvuk více) jiným se zase více líbíl zvuk hybrida.
Je pravda, že jsem u celolampového zapojení zůstal i u zesilovačů na které hraji doma. Hraji na 300BXLS přímo žhavené triody (nebo 842HVD triody = nejnovější produkt KR Enterprise zatím půjčené od J.Dvořáka z Horn studia) a zatím mě žádný jiný zesilovač nepřesvědčil o tom, abych tyto zesilovače vyměnil za jiné. Zesilovače provozuji jako monobloky, kdy jeden stereo zesilovač 2x12,5Wsin má propojené sekundáry výstupních traf paralelně mezi sebou a napájí jednu reprobednu a dá v jednočinné A tř. bez zpětné vazby 25Wsin výkonu! Pak už i ty Iron Maideny lze poslouchat realisticky.
O uveřejnění schéma celolampové verze zatím neuvažuji. Na internetu je zapojení v jednočinné třídě spousta, záleží pouze na tom na co si člověk troufne.


4x32W / 8 nebo 4x50W / 4 ohmů v AB tř. s PCL 200 na vstupu a s IRFP 240 a 9240 na výstupu - hybrid

Po několika leté odmlce jsem se ukecal(láká mě to) a pustil jsem se do stavby tranzistorového zesilovače. Všichni blbnou s tranzistorama, internetové fóra jsou plné "Dudkařů" jak jsem si je pojmenoval(doufám, že se pánové neurazí, myslím to v legraci!) a říkám si lampy většinou všichni odsuzují nebo k nim nemají důvěru, asi špatně slyším, něco na těch tranzistorech bude!? I můj, jak já říkám učitel p. Hrabal, zkouší různá zapojení a pak je testujem proti 300BXLS jako referenci. Vždy svůj výtvor doveze na kusu překližký s chladiči sešroubovanými nejméně ze tří kusů, aby aspoň něco uchladily. Naposledy překvapil hybridem vstup lampa konce mosfety a to byla poslední kapka na vážkách mého rozhodování. Jak říkávám "překližkový" zesilovač hrál výborně, už dokonce překonal ve více zvukových kritériích  mé oblíbené 300BXLS a rozjel kolotoč kolem stavby tranzistorového zesilovače.

Co prvně - perfekní chladiče - po několika telefonátech ( jak naschvál staré čísla, když člověk něco shání, už několik let neplatí) jsem sehnal špičkové chladiče 300x200x83mm jak já říkám hřeben za vynikající cenu (jak se to vezme ale původní byla 3x větši něž byla konečná, tak nekup to!) viz foto.

Za druhé přední panel - no co nejtlustší!! to snad ani jinak nejde - přece při každé recenzi pořádného zesilovače v renomovaných časopisech první co recenzent uvádí je tloušťka předního panelu, protože ten má jistě! největší vliv na zvuk zesilovače a všichni kdož si recenzi čtou nevidí několik exluzivních fotek. Jakého zapojení - symetrické/nesymetrické, se vstupem z OP nebo diskrétních součástek, s koncama z bipolárů nebo z mosfetů, zesilovač je, už zas, tak není podstatné, tyto věci  už jistě nemají takový  vliv na zvuk, tak jak síla předního panelu!
Proto jsem panel nechal udělat 10mm silný!(jsem zvědavý na ten zvuk) z poctivého kotláku (hliník jsem nasehnal a všichni přední panely dělají z hliníku já rád dělám věci jinak). Záda mě sice bol, takže při přenášení zesilovače bedeme muset být dva, ale každý koníček něco stojí i kus toho zdraví je nutné obětovat!

Mám dilema jestli udělat síťové trafa toroidní nebo z EI plechů. Toroidy zanáší prý rušení do zdroje, zase ale samy míň ruší okolí.  EI  trafa jsou proti toroidům prý víc ohleduplné ke zdroji, ale zase více ruší okolí!?(bylo by to jistě dobré téma na diskuzi do některého hifi fóra, hlavně by se vyřádili "měřiči"). Zatím se přikláním, a ryze z praktických důvodů(toroid se špatně doma upravuje - převíjí), k EI trafům. Uvažuji totiž, že do šasi umístím čtyři zesilovače, dva a dva napájené z jednoho trafa, ale ještě vlastní zesilovače kombinovaně. Konce uvažuji zabudovat na trvalo čtyři z mosfetů IRFP240/IRFP9240 a budící díly výměnné. Zatím dva zesilovače se vstupem s IRF610 a druhé dva se vstupem s E88CC. Proto ty EIčka můžu si navinout odboček na trafu sám kolik tam vleze! Konce budou určitě jako katodové sledovače lze-li to u tranzistorů takto nazvat. Ještě uvidím jestli budou v A tř. nebo v AB tř. Přeci jenom vyšší výkon je univerzálnější a elektrika rok od roku dražší. Katodové sledovače sice nezesilují, ale zase proud reprákům dodají lépe než výstupní trafo a hlavně nezanáší tak moc do zvuku necnosti tranzistorového zvuku. Tím pádem bude zesilovač předurčen vyloženě na biamping. V případě, když se moc povede celotranzistorová verze, skončí všechny čtyři zesilovače jako celotranzistorové a může se zaexperimentovat s můstkovým zapojením. Ale to se uvidí.

Chtěl bych případné dotazovatele na vlastní zapojení zesilovačů odkázat na pozdější dobu, protože já sám nebudu zapojení vymýšlet nechám to povolanějšímu - panu Hrabalovi.

Mám v úmyslu zdokumentovat postupně celou stavbu tohoto zesilovače. Bude to sice omezeno časově, ale uvidí se.

     

Dodělal jsem do šasi zdroj = dvě trafa 400VA pro každý kanál zvlášt (4x) vinutí 98V po filtraci + další napětí pro předzesilovače, žhavení pro elky aj.
Nyní je zesilovač u p.Hrabala, který do něj bude dodělávat vlastní zesilovače.

Tak konečně mám zesilovač doma a móóóc dobře hrající!
Nakonec po poslechu na Sola Gratia a věcných konstatováních Pavla Dudka a ostatních poslouchajících ke zvuku tohoto dílka jsou všechny čtyři kanály osazeny PCL200 jedna na kanál a po jednom IRFP240 a 9240 ve dvojčinné AB tř. jako sledovače s klidovým proudem okolo 800mA při napětí okolo =90V nesymetrických.
Teď všechny zklamu, bohužel konstruktér vlastního zesilovače pan Hrabal nechce, aby zapojení bylo publikováno s konstatováním: "...ať si i jiní namáhají mozky". Sorry! vzhledem k tomu, že jeho přání respektuji zapojení nezveřejním, ale o to více jsem udělal fotografií.

 

          


Méně výkonná varianta

Na vstupu ECC88,  koncové tranzistory IRF 540