HLAVNÍ STRANA

    NOVINKY

ZESILOVAČE
    Jednočinné
    Dvojčinné
    Hybridní
    Muzikantské
    Tranzistorové
    OTL

OSTATNÍ

    DAC
    Žhavení
    Výstupní trafa
    Vysokonapěť.zdroje
    Záporné předpětí
    Schémata Tesla
    Audio výstavy
    HiFi setkání
    Experimenty
    Předzesilovače
    Převodní trafa
    Můj systém
    Gramodesky na PC
    Reproduktory


PRODÁM

ODKAZY

ELEKTRONKY

KONTAKT

Zeleně doplněny nové poznámky

 

 

 

 

 

 

Záporné předpětí

 

Slouží k nastavení proudu protékajícím elektronkou.

Záporné předpětí lze získat několika způsoby. Automaticky = použitím katodového odporu nebo zvlášť ze zdroje nebo i kombinací obou (část získáte z katodového odporu a zbytek do nastavíte ze zdroje).

V těchto ukázkách jde spíše o předpětí pro koncové elky! Pro předzesilovací elky je nejběžnější způsob použití odporu v katodě nebo potom použití třeba dobíjecí baterie místo odporu.

Automatické:
Při použití katodového odporu musíme počítat s úbytkem napětí na vlastní elektronce právě o získané záporné předpětí. Pak nastavovaný proud, hlavně v A tř. může být o to větší až po velikost anodové ztráty. A nebo musíme s tímto úbytkem napětí počítat a už při návrhu zdroje navrhnout anodové napětí větší právě o úbytek na záporné napětí a zase proud nastavit pouze na anodovou ztrátu. Při použití usměrňovací elektronky musíme ještě kromě toho navýšit anodové napětí o ztrátu napětí na této usměrňovačce, protože má svůj vnitřní odpor a při průtoku proudu na něm klesne také napětí dle Ohmova zákona.

Použitý odpor v katodě působí zároveň jako zpětná vazba - elektronka zesiluje málo. Překlenutím odporu kondenzátorem se zpětná vazba zruší a elektronka zesiluje víc. Velikostí kondenzátoru určujeme jak nízký kmitočet zesilovač přenese.

 

Ze zdroje:
Jeden z běžnějších způsobů získání záporného předpětí.

 

To samé, ale značně vylepšené

 

Záporné předpětí ze zdroje musí mít své samostatné vinutí na síťovém trafu protože, uzemňujeme kladný pól !