HLAVNÍ STRANA

    NOVINKY

ZESILOVAČE
    Jednočinné
    Dvojčinné
    Hybridní
    Muzikantské
    Tranzistorové
    OTL

OSTATNÍ

    DAC
    Žhavení
    Výstupní trafa
    Vysokonapěť.zdroje
    Záporné předpětí
    Schémata Tesla
    Audio výstavy
    HiFi setkání
    Experimenty
    Předzesilovače
    Převodní trafa
    Můj systém
    Gramodesky na PC
    Reproduktory


PRODÁM

ODKAZY

ELEKTRONKY

KONTAKT

 

 

 

 

Dvojčinné

Doporučuji tohle zapojení

      Pár rad a tipu

Často mi píšete nebo se ptáte co za zesilovač stavět. Proto jsem vybral zapojení, které se mi nejvíc osvědčilo. Tento zesilovač rozehraje i méně citlivé reprobedny. Mnozí z vás chtějí stavět jednočinnou A tř., ale neuvědomují si, že reprobedny s citlivostí 85dB nějakých 8-10W v jednočinné tř. nerozehrají! Jednočinná tř. chce reprobedny tak 92 a více dB citlivé!



2 x 10W ve dvojčinné A tř. s EL 34 pentodou(zapojenou v triodě) bez zpětné vazby
2x12W ve dvojčinné A tř. s EL 34 pentodou(zapojenou v triodě) bez zpětné vazby

 
     

 

 

Popis zapojení

Po přidání ještě jednoho předzesilovacího stupně je možné udělat zpětnou vazbu Schéma

Na 1. fotce je zesilovač po designové úpravě panem Smejkalem ze Žďáru nad Sázavou, kdy síťový toroid je v horním krytu, výstupní toroidy jsou ve spodní části. Válec mezi EL34 je zakrytovaný kondenzátor 400uF/450V. Nemám bohužel fotku vnitřku. Jeden z prvních zesilovačů tohoto provedení měl v horním krytu výstupní trafa na EI plechách, ale pro toto zapojení se mi nikdy nepodařilo udělat, aby tyto trafa hrály lépe, než toroidy. Bylo by třeba asi zpětné vazby a to už je řeč o něčem jiném.
Na 2. fotce je duál monoblok (dvě síťové trafa) poslední spíše designová verze s výkonem 12W - bylo vyšší anodové napětí, protože i u duálmonobloku byly použity 160VA síťové toroidy.
 


2x30W ve dvojčinné B tř. s EL34

  

Popis zapojení

U tohoto zesilovače jde o pokus udělat něco výkonějšího, ale zde naopak toroidy neměly takový přínos jako v A tř. S EI výstupním trafem jsem dosáhl lepších výsledků (hlavně větších výkonů), které jsem zúročil, ale v provedení s PL509 pentodami. I tak ale zvuk tohoto 30W stroje nijak neutrpěl na své kvalitě.
 


2x50W ve dvojčinné B tř. s PL509

  

Říkám komu nestačí 10W v jednočinné tř. postaví klasiku ve dvojčinné B tř. dá si záležet na výstupních trafech a nemůže nikdy litovat svého úsilí. Zvuk tohoto lampáče mu bude odměnou.

V podstatě k špatnému rozmístění traf mě přivedla fotografie zesilovače Jota nebo stejné rozmístění traf u Audiomat Solfége. Zajímalo mě co to udělá. Správně by mělo být prostřední síťové trafo pootočené o 90°.

Zkoušel jsem vliv rozmístění traf na brum zesilovače.


2x100W ve dvojčinné B tř. s PL509

   

Kdo potřebuje ozvučovat fotbalový stadion postaví takového většího 100W "Macíčka" a má vystarané.


2x50W ve dvojčinné B tř. s EL34

   

Další z klasických možných zapojení dvojčinného zesilovače s legendárními EL34 pentodami.
Jde relativně o jednoduchý zesilovač s dostatečným výkonem pro jakékoli reprobedny s typickým elektronkovým zvukem na pentodách.
Z dosavadních konstrukcí bych každému kdo si chce postavit klasiku s dobrou kvalitou doporučoval právě toto zapojení a nebude zklamán!
Vstupní ECC82 je vhodná pro buzení z CD přehrávače (aspoň dle mých zkušeností) a invertor z ECC83 je jeden z klasických invertorů s nejmenším zkreslením (obdobný jsem použíl již před léty ve dvojčinném Ačku s EL34). EL34 jsou zapojeny klasicky se záporným předpětím ze zdroje cca -38V - prostě tak aby elkami teklo v klidu tak 25 až 30mA! Není nutné elky párovat každá se nastaví zvlášť! 10 Ohmů odpor v katodě EL34 je měřící zároveň částečně stabilizuje pracovní podmínky EL34rek.
Síťové trafo jsem použil toroidní protože jsem jej měl a později podle fotek poznáte, že šlo i o vzhled celého zesilovače, kde bylo nutné použít nízké trafo. Není ale problém dát místo něj EI trafo patříčné watáže!
Filtrační tlumivku jsem použil proto, aby zesilovač v žádném případě nebručel je určen pro domácí poslech z CD nebo při použití gramo předzesilovače také gramofonu, ovšem použil jsem kvalitní tlumivku z malým vnitřním odporem, aby nebrzdila dodávky enerdie pro koncové elky!

Jiné provedení

Jiné provedení koncové elky 6P3S ruské EL34 

Jiné provedení klasiky s EL34 pentodami a vypínatelnými korekcemi a přepínáním vstupů


2x50W ve dvojčinné B tř. s PL509

  

Obdobný zesilovač jako je předešlý na této stránce s EL34rkama, ale pro změnu s PL509 pentadami. Chtěl  jsem si vyzkoušet zda invertor s ECC83 stačí i pro PL509 a vzhledem k jejich strmosti stačí a stačil i jeden předzesilovací stupeň s ECC82, kdy u EL34 byly potřeba oba systémy ECC82 jinak to nebylo ono.
 


2x50W ve dvojčinné B tř. s GU50

  

Tyto 2x50W zesilovace jsou si hodně podobné, protože je zbytečné s nimi vymýšlet nějaké extravagance! Jde jen o to vyzkoušet zapojení s různými koncovými pentodami, vzhledem k tomu, že nové EL34 jsou drahé a GU50 je zase jednou z možností jak ušetřit stejně jako s PL509! Snad jen sehnat sokle je větší problém, bohužel.

2x30W ve dvojčinné tř. s GU50

Schéma stejné jako u verze 2x50W jen anodové napětí pouhých 390V proto ten nižší výkon.

GU50 umístěny v takzvaných "popelnicích".


2x25W ve dvojčinné tř. s 6C33C triodou

K tomuto zesilovači nemám schéma, ale je klasicky zapojen jako dvojčinná AB tř. Zesilovač byl výzva, ale nakonec po několika přepojeních hrál výborně. Nejnáročnější byly zdroje, přeci jen 6C33C jsou energeticky náročnější lampy.

V předzesilovači a invertoru jsou použity ruské 6N9P a 6N8P